Εργαστήρι microbit στο 3ο ΔΣ Αισωνίας Σέσκλου

Η τεχνολογία microbit εισάγει τους μαθητές στον προγραμματισμό και τη ρομποτική. Την Πέμπτη 13/12/2018 ( επειδή κατέχουμε  την ψηφιακή τάξη) ήρθε εκπρόσωπος από το Βritish Council και τη Samsung, στο σχολείο μας με σκοπό να διδάξει τους μαθητές μας πως να προγραμματίζουν με την τεχνολογία microbit. Γιατί αυτό είναι χρήσιμο; Διότι  από τις δεξιότητες του 21ου αιώνα, και οι οποίες είναι πλέον απαραίτητες στην αγορά εργασίας, είναι η λογικομαθηματική σκέψη, η διερεύνηση, η επίλυση προβλημάτων. Κανείς δεν θα ζητήσει στο μέλλον από τα παιδιά μας να είναι φορείς, απλώς γνώσης. Η γνώση και η πληροφορία  είναι προσβάσιμη από όλους: Τα κείμενα περνούν  αυτόματα από ορθογραφικό έλεγχο, με ένα κλικ, για παράδειγμα, μπορείς να δεις ακόμα και τι υπάρχει στο βυθό του κάθε ποταμού, μπορεί κανείς να επισκεφτεί ψηφιακά όλα τα μέρη της γης από τον υπολογιστή του .. δορυφορικά βλέπεις ακόμα και τι κυκλοφορία έχει ο δρόμος που σε ενδιαφέρει… τι μένει; Καλλιέργεια δεξιοτήτων : 1.  μεταφορά γνώσης σε νέα πλαίσια 2. μεταγνώση.. το να μάθουν τα παιδιά μας πως να μαθαίνουν.. διότι η γνώση συνεχώς εξελίσσεται και οι απαιτήσεις στον εργασιακό τομέα συνεχώς αυξάνονται..3. Δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας, οι πιο σημαντικές δεξιότητες που θα πρέπει να καλλιεργούνται από τις πρώτες τάξεις του δημοτικού σχολείου .
Ας ελπίσουμε ότι θα σταθούμε αρωγοί στις προσπάθειές τους για καινοτομίες που θα κάνουν τον κόσμο μας καλύτερο.
,