Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου, οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας, με τη βοήθεια και καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Ράπτη Συνοδή, Παπάντου Στυλιανή και Γιαννακοπούλου Σοφία, πραγματοποίησαν τη γιορτή για να τιμήσουν τους ήρωες της επανάστασης του 1821. Παρουσίασαν θεατρικά δρώμενα για τη Φιλική Εταιρεία,

για τις Μεσολογγίτισσες

και για τον Παπαφλέσσα.

Τραγούδησαν, με τη συμμετοχή και της Δ΄ τάξης,  τραγούδια για τους αγώνες της λευτεριάς, για τον ηρωισμό των προγόνων και για για την ένδοξη Ελλάδα και αφηγήθηκαν τα γεγονότα, αφήνοντας σε όλους μας την αίσθηση της συγκίνησης και της περηφάνιας.

Ανήμερα της 25ης Μαρτίου οι μαθητές του σχολείου μας εκκλησιάστηκαν. Ακολούθησε κατάθεση στεφάνων, παρέλαση των παιδιών και τέλος πραγματοποιήθηκαν παραδοσιακοί χοροί.