Δ΄ τάξη Δράσεις Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Stem education: 3D design, 3D printing.

Την παρασκευή οι μαθητές μας συζήτησαν, παρακολούθησαν και δημιούργησαν τρισδιάστατα αντικείμενα μέσα από την καθοδήγηση του Άρη και της Δήμητρας (Αρχιτέκτονες Μηχανικοί) στα πλαίσια του 3ου Εργαστηρίου Δεξιοτήτων που περιλαμβάνει Stem Education.

Η επικοινωνίας πραγματοποιήθηκε με εξ αποστάσεως εκπαίδευση και οι μαθητές μας είδαν πως μπορούν να σχεδιάσουν αλλά και να εκτυπώσουν τρισδιάστατα αντικείμενα, τι εφαρμογές έχει η τρισδιάστατη σχεδίαση και εκτύπωση στην καθημερινότητά μας, στην Ιατρική, στην εκπαίδευση, στον κόσμο γύρω μας. Επίσης ενημερώθηκαν για τις προοπτικές που έχει σήμερα αλλά και στο μέλλον κάποιος που θα ασχοληθεί επαγγελματικά με αυτόν τον τομέα είτε ως σχεδιαστής, ως τεχνικός, ως εργολάβος μεγάλων έργων κοκ.