Εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Την Πέμπτη 15 Οκτωβρίου έγινε παρουσίαση των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που υλοποιεί το Σχολείο σε ημερίδα του ΚΠΕ Μακρινίτσας με θέμα «Σχολείο και Περιβάλλον».

DSC03882

Ο υπεύθυνος Σχολικών Προγραμμάτων κ. Αντωνίου μιλά στους μαθητές

Μεταξύ των άλλων  ο διευθυντής του Σχολείου τόνισε, πως τα προγράμματα στοχεύουν στην ανάδειξη της ταυτότητας του χωριού,  στη σύνδεση του χτες με το σήμερα, στη συνεργασία με τοπικούς φορείς και την εμπλοκή της τοπικής κοινωνίας. Η κτηνοτροφία και η γεωργία, ασχολίες των κατοίκων περνούν στα προγράμματα και συνδέονται με τις έννοιες της αειφορικής γεωργίας και των οικολογικών προϊόντων.

DSC03883

Η γυμνάστρια του Σχολείου παρουσίασε τις δράσεις, που γίνονται με τη χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή μέσα από παιχνίδια και παρουσιάσεις με κινούμενα σχέδια, τα οποία σχεδιάστηκαν από την ίδια.

Την Παρασκευή έκλεισε η εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με μια μικρή παρουσίαση στο χώρο του Σχολείου.

Στην αρχή οι μαθητές αναφέρθηκαν, στο τι μπορεί να δει ένας επισκέπτης στο Σέσκλο.

DSC03888

Οι μαθητές διαβάζουν μύθους των λαών της Ν. Αμερικής

Στη συνέχεια οι μαθητές της Β΄ τάξης παρουσίασαν απλές συμβουλές για που σχετίζονται με την ανακύκλωση και την επανάχρηση καθώς και με την οικονομία στην ενέργεια και το νερό.

Η εκδήλωση έκλεισε με την ανάγνωση πέντε ιστοριών από τη Ν. Αμερική της προκολομβιανής εποχής που αναφέρονταν στη σχέση ανθρώπου και περιβάλλοντος.

DSC03890

Οι ιστορίες είχαν μεταφραστεί από τον κ. Ντέρτσα Στέργιο, πτυχιούχο ΕΑΠ, Τμήμα Ισπανικής Γλώσσας & Πολιτισμού.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκε και ο υπεύθυνος Σχολικών Προγραμμάτων της Α/θμιας Εκπ/σης Μαγνησίας κ. Αντώνης Αντωνίου.

Στο χώρο του Σχολείου υπήρχε έκθεση για το ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ του Τοπικού Μουσείου Μηλεών.

DSC03891

Ο κ. Ντέρτσας Στέργιος αναφέρεται στους μύθους που μετέφρασε