Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στον αρχαιολογικό χώρο του Σέσκλου

Σήμερα, Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015 διεξήχθη   η 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, με θεματικό άξονα: «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα», που θεσμοθέτησε το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Το Σχολείο μας στον αρχαιολογικό χώρο του Σέσκλου, έκανε αναπαράσταση της αφής της ολυμπιακής φλόγας και λαμπαδηδρομία μέσα στον αρχαιολογικό χώρο.

Προηγήθηκε ενημέρωση των μαθητών για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τα ιδεώδη του. Στο χώρο του Σχολείου υπήρχε μικρή έκθεση με αναφορά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004, που έγιναν στην Αθήνα.

Οι αθλητικές δραστηριότητες ξεκίνησαν με ποδηλατοδρομία των μαθητών/τριών της Ε΄-Στ΄ τάξης. Αφετηρία το Σχολείο και τέρμα ο Αρχαιολογικός χώρος του Σέσκλου.

Ευχαριστούμε την αρχαιολόγο Ευαγγελία Σταμέλου, υπεύθυνη του αρχαιολογικού χώρου που άνοιξε το χώρο, τη Δευτέρα τα αρχαιολογικά μουσεία και χώροι είναι κλειστά, και μας επέτρεψε να γίνει η δράση αυτή.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές/τριες για την άψογη εμφάνιση και συμπεριφορά τους.

Υπεύθυνη δράσης: Ευαγγελία Ανδρεάδου-γυμνάστρια

Συντονισμός: Λεμονοπούλου Άννα, Μανθογιάννη Αγγελική, Μόσιου Μαρία, Τσιμπλούλης Γεράσιμος & Χριστοδούλου Τριανταφυλλιά