Γιορτάζοντας την τσικνοπέμπτη

Αρκετές δράσεις έγιναν στο σχολείο μας την τσικνοπέμπτη. Αρχικά ο κύριος Κωνσταντίνος Ντίκας (παππούς μαθητών μας)έδειξε στα παιδιά  πώς να φτιάχνουν χαρταετό με απλά υλικά και με την καθοδήγησή του κατάφεραν να κατασκευάσουν κι εκείνα έναν. Τι χαρά ζωγραφισμένη στα πρόσωπα όλων, μόλις ολοκληρώθηκε ο πανέμορφος πολύχρωμος χαρταετός!

Στη συνέχεια οι πινιάτες περίμεναν να κεράσουν τους μαθητές καραμέλες και σοκοφρετάκια. Καθεμιά τους είχε τη χάρη της καθώς κρεμόταν στην  μπασκέτα και την ανεβοκατέβαζε η κυρία Ευαγγελία, ώσπου να σπάσει τελείως. Ουφ κουραστήκαμε αρκετά! Ήρθε η ώρα  να αποζημιωθούμε  με χορό, τραγούδια, αναψυκτικά και σουβλάκια, προσφορά του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων που τα έψησαν στην αυλή του σχολείου μας, τηρώντας το έθιμο του τσικνίσματος. Τους ευχαριστούμε πολύ για αυτή την ωραία πρωτοβουλία.