Οι Μάγνητες Τυφλοί στο σχολείο μας

Την Τρίτη  12 Μαρτίου είχαμε την τιμή να μας επισκεφτεί στο χώρο του σχολείου μας, το σωματείο “Μάγνητες Τυφλοί”.

Η κ. Βιβή Τεμπέλη και η κ. Αλεξάνδρα Καβούρα  μίλησαν στους μαθητές για τη γραφή Braille, τα αθλήματα που παίζουν τα άτομα με αναπηρία όρασης και τον τρόπο απόκτησης των δεξιοτήτων που είναι απαραίτητες για την καθημερινή τους διαβίωση. Παρουσίασαν στους μαθητές τα είδη του μπαστουνιού και τον τρόπο χρήσης του για την ασφαλή κυκλοφορία τους.

Έδειξαν στους μαθητές τις βασικές αρχές συνοδείας των τυφλών ατόμων και τα παιδιά αλλά και οι εκπαιδευτικοί τις εφάρμοσαν με βιωματικό τρόπο ανά ζευγάρι. Στη συνέχεια τους παρουσίασαν τους κανόνες του Goalball, ένα παρολυμπιακό άθλημα που παίζουν μόνο άτομα με αναπηρία όρασης. Οι μαθητές φορώντας μάσκα έπαιξαν goalball με πολύ ενθουσιασμό!

Οι «Μάγνητες Τυφλοί» δίδαξαν σε όλους μας την αξία της θετικής στάσης απέναντι στη ζωή, της δύναμης, του ψυχικού σθένους, της αγάπης, του σεβασμού και της αλληλεγγύης!